Avslutad | Klockor – Lördag 31 mars 2012
LONGINES, herrur, Cal 30 L, Serie nr. 13599421, Boett nr. 7515-52/7802/5415, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, ca 1966, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3000, Cal 1500 K, Serie nr. 5701402, Ref nr. 746 VT, Boett nr. 6088552, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1962.
TAG HEUER, Carrera, Twin-Time, Cal 7 (ETA 2893-2), Serie nr. RRU1708, Ref nr. WV2115, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC.5014/F-W7, cert, maj 2007, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Spectrolite, damur, 26 mm, stål/guld, quartz, safirglas, spectroliteurtavla, briljantkrans (12 st. ca TW/VVS-VS, ca 0,06 ctv), läderband, ca 1998, box.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 32050506, Ref nr. BA 168.053, Boett nr. 168.053, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i guld, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 6299309, Cal 3035, Verk nr. 0373819, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk (defekt), viklås, Ref nr. 62523-H14-E6/455 J, ca 1980.
TAG HEUER, Alter Ego, Serie nr. SM3592, Ref nr. WP1313.0, damur, 29 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0751-P-X9, ca 1998, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Cal 485, Serie nr. 30935607, Boett nr. 511227, damur, 17,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, skadad urtavla, gravyr, läderband, 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. L259699, Cal 2135, Verk nr. 1155185, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570F/68 B, cert, juni 1989, box (ej komplett).
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, sk. "Tear drop Lugs", Cal 466/B, Serie nr. 451319, Boett nr. 287853, herrur, 31,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (4/10), skadad boett, läderband, ca 1943.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 69685, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930, fickurskedja i gulmetall, läderpåse, etui.
CARTIER, Tank, Cal 81, Ref nr. 6 81006, Serie nr. 43212, herrur, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1990.
FICKUR, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 14501, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1920, etui.
J. CALAME ROBERT, fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 154145, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1925, etui.
NILS BERG, Stockholm, fickur, 52 mm, Serie nr. 171, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt minutvisare, glas saknas, boett tillverkad av Isaac Malmborg (1775-1824), ca 1807.
Klockor Rado
RADO, Sintra, Serie nr. 02523878, nr. 41792392, Boett nr. 152.0332.3, herrur, 28 x 25 (35) mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04498, cert, juli 1999, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Florence Jubilé, Serie nr. 38520887, Boett nr. 160.3605.2N, herrur, 24 x 28,5 (34) mm, gulmetall, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 2005.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18238, Serie nr. S767141, Cal 3155, Verk nr. 6793969, Boett nr. 18200, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385/55 B, ca 1994, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, Cal S.1. (ETA 7001), Serie nr. 3261, Ref nr. WT, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, läderband, originalspänne, cert, juni 2007, box, ytterkatong.