Avslutad | Moderna – Lördag 14 april 2012
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, 5 bergkristaller, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" Lund 1972, längd 4,5 cm, vikt 7,6 g. (d)
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 9,5 cm, dobbar, originaletui.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, färgade ovala sötvattenspärlor, ca 10x7 mm, längd 41 cm, dobbar, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,51 ct, ca W-TCr(H-I)/VS2, stl 16,25+ mm, vikt 3,8 g.
BÄGARE, silver (925/1000), invändig förgyllning, höjd 15,8 cm, vikt 329,6 g, signerad T. Eldh, Cesons, Göteborg 1973, mindre buckla, mindre repor.
ENSTENSRING, platina, briljant 0,55 ct, River(D)/VS2, stl 18,25 mm, uppbruten HRD box, vikt 15,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 triangelslipade diamanter ca 2,01 ct, ca W/SI, vikt 3,7 g, stift, intyg (IGS).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljanter ca 0,65 ctv ca W/VS, vikt 2,9 g, stift, plastsnurrebussar.
RING, 14K vitguld, 6 akvamariner ca 3,5 ctv, 15 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter ca 4,61 ctv, små nagg, ytsprickor, en av diamanterna sitter löst i sin fattning, stift, platstopp.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljnater ca 0,71 ctv ca TW/VS, huggies, vikt 4,1 g, stift.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljant ca 0,015 ct, ca TW/VS, "Love", design Charlotte Lynggaard, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,50 ctv ca TW/VS, huggies, vikt 4,5 g, stift.