Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 mars 2012
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex, Yacht-Master, damur, 29 mm, champagne, passar till Ref nr. 169623, inklusive visare.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4473754, Boett nr. 5286038, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
Klockor Record
RECORD, fickur, 47,5 mm, Boett nr. 624605, silver, ankargång, skadad urtavla, ej signerad urtavla, defekt, ca 1930.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 66718, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1890, nyckel.
OMEGA, damur, 16 x 18 (29) mm, Cal 244, Serie nr.12129322, Boett nr. 3935-1, duublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 4159074, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.
HELVETIA, fickur, 49 mm, Boett nr. 4130000, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
OMEGA, Ladymatic, Cal 455, Serie nr. 14751194, Ref nr. KO 2845, Boett nr. 2845-4, damur, 19 mm, guld på stål, automatisk, plexigas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955, integerad metallänk ej original.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBIT, till Rolex herrur Presidentlänk, "Bark finish", 18K guld, bredd 16 mm, inklusive skruv.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex herrur Presidentlänk "Bark finish", 18K guld, bredd 16 mm, inklusive skruv.
Klocktillbehör Girard-Perreg
ORIGINALLÄNK, till Girard-Peregaux Ferrari herrur, stål, viklås, bredd 20/18,5 mm, längd 164 mm, defekt, ca 2000.
HERRUR, 4 st, mekaniska, skadade, Atlantic, Travelmate, Monitor, Certina, Hobbex
Klockor DKNY
DKNY, Ref nr. 3035, damur, 19,5 x 34,5 mm, doublé, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, ca 2006
CERTINA, New Art, Cal 17-251, Ref nr. 1801.213, Boett nr. 8327634, damur, 29 x 22,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Denmark, designad av Henning Koppel, Ref nr. 3587540, väggur/bordsur, 100 mm, stål, quartz, ca 2011, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Denmark, designad av Henning Koppel, termometer, 100 mm, Ref nr. 3587541, stål, ca 2011, ytterkartong.