Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
ARMRING, 14K guld, 11 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, öppningsbar, diameter 6 cm, vikt 11 g.
MIKIMOTO, PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,5 mm, 14K vitguldlås med 5 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, diameter på kullås 6,5 mm, längd 44 cm, certifikat samt etui.
PUNSCHBÄGARE, 6 st, silver, Cesons, Göteborg 1950-60 tal, diameter 6,5 cm, vikt 190,9 g.
RING, 18K guld, 2 rubiner ca 0,40 ctv, 5 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/ VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljanter ca 1,22 ctv, ca TW- VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
MATSILVER, Tornedal, 67 delar, 12 bordsgafflar 19,2 cm, 12 bordsknivar 22,3 cm, 12 smörgåsgafflar 15,3 cm, 12 smörgåsknivar 17,5 cm, 12 skedar 17 cm, 4 smörknivar 17,2 cm, 1 såssked 17,5 cm, 2 uppläggningsbestick 21,2 och 22,7 cm, Karppinen/Persson Haparanda 1975-78, längd 17-22,7 cm, 2893,1 g, delvis handsmide, knivblad i stål, tyglindor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,62 ct, gul med brunaktig ton/P2, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K guld/silver, 11 rosenstenar, nagg och mindre skador, längd ca 18,5 cm, säkerhetskedja, vikt 7,8 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1932.
RING, plaitna, briljant ca 0,35 ct, ca TW/VVS, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 carréslipade safirer 0,40 ctv enligt gravyr, 4 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, Rune Thorell, Stockholm 1995,
KEDJA MED LÅS, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, längd 50 cm, pansar, låset stämplat Jka, vikt 17,7 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,6 -6,9 mm, längd 40 cm, lås 18K guld, 10 briljanter ca 0,08 ctv, Fredrik Ingemansson 1990, (extra pärlor medföljer)
MATSILVER, 16 delar, 3 matskedar, 5 matgafflar 5 matknivar. 2 smörknivar, 1 fruktkniv total vikt 719,5 g, GAB, modell Rosenholm 1961-1967.
BROSCH, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 1 briljantslipad diamant ca 0,05 ctv, vikt 12,4 g, längd 5,5 cm.
BROSCH, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 2 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 14,9 g, längd ca 3 cm.
ARMBAND, 18K guld, länk med löv, Eng Ateljé, Falun 1953, vikt 13,4 g, säkerhetskedja.