Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
COLLIER, aventurin, karneol, turkoser, odlade sötvattenspärlor (vit/lila) ca 8 mm, längd ca 70 cm.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, citrin (limefärgad), rökkvarts, längd 4,3 cm, vikt 15,7 g.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND odl barocka sötvattenspärlor, gröna, aprikosa dubbelpärlor, ca 7 mm, silverlås, längd 45/17,5 cm.
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 8 mm, ametister, förgylld länk, längd 80 cm + 14 cm, 32,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, grå/svarta/blå, 4-7 mm, bergkristall, blå stenar, metallås, 5 rad, längd 44 cm.
ARMBAND, sterling silver, ametist , labradorit, rökkvarts, prasiolit, 2 skadade, längd 16-19,5 cm, vikt 45,8 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, ametist, nagg, markasiter, 1 saknas, längd 74 cm, sliten springring, vikt 21,7 g.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, nagg och slitna fasettkanter, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, Gustav Dahlberg, Stockholm 1930.
COLLIER, silver, ringar, längd 78 cm, ARMBAND, silver, hjärtberlock, längd 20 cm, ÖRHÄNGEN, clips, turkoser, ÖRHÄNGEN, diameter 4,5 cm, vikt 36 g.
COLLIER, silver, blommor, längd 44 cm, RING, silver/gulddoublé, stl 18 mm, bredd 7 mm, gravyr, ÖRHÄNGEN, silver, blommor, stift, ÖRHÄNGEN, silver, blå topaser, stift, vikt 19,7 g,
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, silverlås med blomstermotiv, längd 46 cm, KEDJA/HÄNGE(BROSCH)/silver, kedjans längd 42 cm, vikt 8,3 g, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade färgade pärlor, en vit sten, en saknas, stift.