Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
HÄNGE/MEDALJONG, 14K guld, svart emalj, orientalisk pärla, 3,5x2,5 cm, vikt 14,9 g, skador.
RING, 14K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, TCa-Ca/SI stl15,5 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 åttkantslipade diamanter, ca 0,04 ctv, stl 16 mm, vikt 3,1 g, Eskilstuna 1977.
COLLIER/RING/4 ÖRHÄNGEN, silver/förgyllt silver, lapis lazuli, längd 42 cm, stl 17,5 mm, stift, vikt 25,2 g.
DRÄKTBROSCH, silver/förgyllt silver (nål saknas), BROSCH, silver, diameter 4 cm, BROSCH, silver, bärnsten, design BIRGER HAGLUND, vikt 24,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, längd 46 cm, ca 4,2-8,2 mm, silverlås med markariter.
SAMEBESTICK, silver, förgyllt blad, tårtspade, graverad dekor, längd 22 cm, vikt 55,2 g, Haparanda 1955, en ring saknas.
6 SAMEBESTICK, silver, förgyllt blad, kaffeskedar, graverad dekor, Haparanda 1954, etui, en ring saknas.