Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 5,5-8,7 mm, (ej helt runda), längs 51 cm, silverlås med strass.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, med lock, snidad grågrönt mineral, 4,1 cm i diameter, höjd 2,4 cm, vikt 49 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor, button shape, ca 12 mm, sterling silver, 4,3 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor, button shape, ca 12,5 mm, sterling silver, 4,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, pärlemor, markasiter, längd ca 4,2 cm totalt, vikt 6,7 g, stift.
SKÅL, sterling silver, på tre fötter, Walker & Hall, Sheffield 1898, diameter 16 cm, höjd 9 cm, vikt 202 g.
PEHR ZETHELIUS (1740-1810), strösked, silver, Stockholm 1810, längd 20 cm, vikt 57,6 g, monogram.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, cederträ, 1900-talets första hälft, importstämplar,mått 8,5x9,5 cm, vikt187,8 g.
LÄPPSTIFTHÅLLARE, silver, rött glas, med spegel, troligen Italien, 1900-talets början, höjd 7 cm, vikt 55,6 g.