Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
RING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,18 ctv enligt gravyr, 6 briljanter ca 0,08 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18,25+ mm, vikt 3,7 g, Guldsmed Bo Cedstam, Stockholm 1972.
RING, silver, odlade sötvattenspärlor, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g, KEDJA/HÄNGE, silver, odlade sötvattenspärla, kedjans längd 42 cm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, silver, ringar, variabel längd 18-20 cm, bredd 2,4 cm, vikt 7,7 g, ÖRHÄNGEN, silver, krokar, längd 4 cm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, förgyllt silver, gröna kalcedoner, 16 mindre diamanter ca 0,08 ctv, skador, mycket inneslutningar, längd 18 cm, 15,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 droppslipade safirer ca 2,00 ctv, 28 briljanter ca 0,28 ctv, ca W/P1, stift, vikt 4,4 g.
3 DIAMANTER, briljantslipade, 0,36 ct totalt, TW/VS-SI (2 st) och TCr/VS (1 st).
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,34 ct, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, silver, filigranarbete, ca 5,8x 6,5 cm, öppen sida, Västafrikanskt, vikt 71,7 g.
Smycken Herring
KLACKRING, 18K vitguld, krona, stl 18,5, vikt 9,7 g, något repig.
Visa varaSmycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 2 st i 18K guld med 2 små orientpärlor, tillv av GD&Co i Malmö tidigt 1900-tal, vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K guld, citrin ca 1,30 ct, 2,8 x 1,2 cm, filigranarbete, Stockholm 1906, vikt 2,5 g.