Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
BÄGARE, silver, förgylld insida, höjd 8,9 cm, vikt 139,8 g, David Andersen & Co, Stockholm 1916.
BÄGARE, silver, förgylld insida, hamrad yta, höjd 7 cm, vikt 81,1 g, svensk importstämpel, C.G. Hallberg Stockholm 1918.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, nagg, stl 17,5 mm, vikt 2 g, Hallbergs 1985, slitna klor.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, 1 mindre skada, 1 nagg, stl 17 mm, vikt 2 g, Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm 1954.
COLLIER, sterling silver, onyx och markasiter, längd 47 cm, vikt 12,8 g, ca 1940-talet.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, tunt lager 14K guld, GD&Co i Malmö år 1939, vikt 6,4 g.
3 SILVERFÖREMÅL, 1 ödlebrosch med markasiter, 1 dräktbrosch delvis förgylld, 1 hänge med kinesiska tecken och motiv.
2 SUPKOPPAR, 1700-talet, silver, höjd 2,7 cm, bredd 5,8 cm, en med åldermanranka (före 1754) troligen Stockholm (initialerna B.P.D. ingraverade), en av Carl Fredrik Seseman 1782-1819 Arboga.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter 0,14 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, Stockholm 1967, (slitna fattningar).
RING, 18K guld, smaragd, skadad, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.