201 - 220 av 503
1...101112...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater, krokar, vikt 2,5 g.

Utrop: 1 200 kr

BÄGARE, silver, förgylld insida, höjd 8,9 cm, vikt 139,8 g, David Andersen & Co, Stockholm 1916.

Utrop: 1 500 kr

BÄGARE, silver, förgylld insida, hamrad yta, höjd 7 cm, vikt 81,1 g, svensk importstämpel, C.G. Hallberg Stockholm 1918.

Utrop: 850 kr

COLLIER, korall, 11-radigt, trätt utan knutar, lås i vitmetall, längd 80 cm.

650 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,3-7,1 mm, lås 18K guld, längd 50 cm.

Utrop: 850 kr

ARMRING, COLLIER, silver, bärnsten, mått 6,5 x 5,7 cm, längd 44 cm, lås, gulmetall.

650 kr

Utrop: 500 kr

2 COLLIER, bärnsten, längd 48 cm och 69 cm.

Utrop: 275 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, nagg, stl 17,5 mm, vikt 2 g, Hallbergs 1985, slitna klor.

Utrop: 1 500 kr

TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, 1 mindre skada, 1 nagg, stl 17 mm, vikt 2 g, Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm 1954.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 14K guld med granater, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.

Utrop: 1 100 kr

COLLIER, sterling silver, onyx och markasiter, längd 47 cm, vikt 12,8 g, ca 1940-talet.

200 kr

Utrop: 250 kr

RING, sterling silver, äkta färgstenar och markasiter, stl 19 mm, vikt 4,9 g.

375 kr

Utrop: 250 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, tunt lager 14K guld, GD&Co i Malmö år 1939, vikt 6,4 g.

Utrop: 175 kr

3 SILVERFÖREMÅL, 1 ödlebrosch med markasiter, 1 dräktbrosch delvis förgylld, 1 hänge med kinesiska tecken och motiv.

Utrop: 400 kr

2 SUPKOPPAR, 1700-talet, silver, höjd 2,7 cm, bredd 5,8 cm, en med åldermanranka (före 1754) troligen Stockholm (initialerna B.P.D. ingraverade), en av Carl Fredrik Seseman 1782-1819 Arboga.

2 300 kr

Utrop: 800 kr

RING, silver, bärnsten, stl 17 mm, vikt 16,5 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, silver, ringar, vikt 26,6 g.

275 kr

Utrop: 250 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter 0,14 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, Stockholm 1967, (slitna fattningar).

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K guld, smaragd, skadad, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K guld, vikt 6,5 g, höjd 5 cm, Sverige 1954.

Utrop: 2 300 kr