Avslutad | Klockor – Lördag 3 mars 2012
Klockor Movado
MOVADO, Kingmatic, Sub-Sea, Cal 538, Boett nr. 15262, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, "Bark finish", Ref nr. 16078, Serie nr. 8052161, Cal 3035, Verk nr. 0898703, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 8210-F/49, ca 1983, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 8130131, Cal 2030, Verk nr. 199934, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523.D18-H8/468 B, cert, september 1983, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Cal 1325, Serie nr. 00029769, Ref nr. MF 192.0028, Boett nr. 192.0028, herrur, 34 mm, vitgulddoublé (20 micron), quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1977.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 43668533, Ref nr. ST 196.0081, Boett nr. 196.0081, herrur, 35,5 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1979.
OMEGA, De Ville, Cal 1325, Serie nr. 00027332, Ref nr. MD 192.0028, Boett nr. 192.0028, herrur, 34 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1977.
ZENITH, Defy, Cal 2552 PC, Boett nr. 614 D 327, herrur, 37 x 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1968.
OMEGA, Seamaster, Cal 600, Serie nr. 18332556, Ref nr. CD 14750, Boett nr. 14750 2 SC, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 36 mm, Cal 3610, Serie nr. 1835467, Ref nr. 864-65, guld på stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, s.k. "Transformed Ranchero", Cal 267, Serie nr. 17031961, Ref nr. CK 2990, Boett nr. 2990 1, herrur, 36 mm stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
OMEGA, herrur, 20 x 31 mm, Cal T17, Serie nr. 8185570, Ref nr. CK , Boett nr. 9026548, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Locle & Genève, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 61503, Boett nr. 317345, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920.
TISSOT, damur, 24 mm, Cal 21,7, Serie nr. 469081, Boett nr. 593195, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 16,5 mm, Cal 431, Serie nr. 1433812, Boett nr. 1362239, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, integrerat läderband, ca 1957.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 13,5 mm, Serie nr. 839352, Boett nr. 601542 A, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, målade visare, defekt, läderband, ca 1955.
FICKUR, 52 mm, Boett nr. 400249, 24-timmarsvisning, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
IWC, fickur, 51,5 mm, Cal 52, Serie nr. 650498, Boett nr. 719394, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla ca 1916.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, frackur, 47 mm, Cal 97, Serie nr. 1001413, Boett nr. 1076743, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, bucklor, läderpåse, ca 1939.
SEELAND, fickur, 51,5 mm, savoett, Boett nr. 2848, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall, läderpåse.