Avslutad | Klockor – Lördag 3 mars 2012
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Leap Second, Cal C0895 (ETA), Serie nr. 2230847, Ref nr. 895.931.06/0371 AN92, Boett nr. CAF/A 8070, herrur, 48 mm, titan/gummi, automatisk, safirglas, splitsekund, gummiband, originalspänne, cert, januari 2012, ytterkartong. Limiterad och numrerad (A 392/750).
Klockor Alpina
ALPINA, Union Horlogère, 33 mm, Boett nr. 140072, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900, fickurskedja i gulmetall.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000ft=1220m), Chronometer, Ref nr. 16600 T, Serie nr. Z989502, Cal 3135, Verk nr. 3 1583422, Boett nr. 2220, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93160A-EO6, cert, september 2007, box.
AUGUSTE REYMONDE, Boogie, herrur, 35 mm, Cal Unitas 6425, Boett nr. 611.100-LIT, stål, manuell, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, december 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (816/999).
TAG HEUER, Grand Carrera, Chronometer, "Tachymetre", Cal 17 RS (ETA 2894-2), Serie nr. 1663975, Ref nr. CAV511B.BA0902, Boett nr. CAV511B, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA032-Y-F3/3125 Y, cert, juli 2008, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 157646, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1900
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Masterpiece Collection, Réveil Globe, Cal ML 06 (AS 5008), Serie nr. AI35938, Ref nr. MP 6388-SS001-330, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, tre st. tidzoner, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2004, box.
IWC, Schaffhausen, Big Ingenieur, Cal 51113, Serie nr. 3072155, Ref nr. IW500505, Boett nr. 3320747, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 7-dagarsverk, gångreservindikator, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, november 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 69623, Serie nr. U586700, Cal 2135, Verk nr. 3767743, Boett nr. 2270, damur, 29 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78733-U3/706, cert, augusti 1998, box.
TAG HEUER, Grand Carrera, Chronometer, "Tachymetre", Cal 17 RS (ETA 2894-2), Serie nr. 1698959, Ref nr. CAV511B.BA0902, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA032-Y-Z4/3125 Y, cert, maj 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 33907613, Ref nr. BA 511.0122, Boett nr. 511.122, damur, 19 mm, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk, längd 176-180 mm, totalvikt 36,8 gram, ca 1971.
TISSOT, Saphir, Cal 2401, Serie nr. 17082718, Ref nr. 036.13821, Boett nr. 12571, damur, 20 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, briljantkrans (28 st. ca TW/VS, ca 0,70 ctv), integrerad originallänk, längd 175-180 mm, totalvikt 37,3 gram, cert, maj 1975.
JEAN D´EVE, damur, 28 mm, Ref nr. 35 24 53, doublé, quartz, mineralglas, dag, datum, månad, månfas, defekt, integrerad länk, längd 180-185 mm, cert, juni 1988.
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 40 mm, Cal 2824-2, Ref nr. 595.10.46.1, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 595.1/F1, ca 2008.
SCHROEDER, herrur, 39,5 mm, Cal ETA, Ref nr. 6292.2824.BV.S, stål, automatisk, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, juli 2005, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 22266907, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020, herrur, 34,4 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 1515, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, kedja i gulmetall, längd 240 mm
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 264998, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, kedja i gulmetall.
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 57066391, PIC nr. 1528.46.00, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,30 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6554/866, ca 2004.