Avslutad | Klockor – Lördag 4 februari 2012
SEIKO, Velatura Kinetic, Direct Drive, Cal 5D44, Ref nr. 5D44-OAAO, Boett nr. 840083, herrur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, dag, datum, gångreservindikator, originallänk, viklås, Ref nr. 35MO.B.C, ca 2008.
LONGINES, Grande Vitesse, Cal 667.2 (ETA 7750), Serie nr. 34733737, Ref nr. L3.636.4, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600123748, ca 2008.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster WR 100, Ref nr. 0580-H21726K, Boett nr. 930019, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, alarm, originallänk, i stål/plast, viklås, ca 1997, box.
CERTINA, DS First (200m/660ft), "Tachymeter", Ref nr. 541.7184.42.51, Boett nr. QKN-HA-13539 S, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60193-RKN, ca 2008.
TISSOT, T-Race, Moto GP, "Limited Edition", "Tachymetre", Ref nr. T90.4.696.81, kronograf, herrur, 39,6 mm, stål, quartz, safirglas, datum, kolfiberurtavla, integrerat gummiband, viklås, ca 2004. Limiterad och numrerad (nr. 3202/4002).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16014, Serie nr. 7181699, Cal 3035, Verk nr. 0722793, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, Jubileelänk, Ref nr. 62510H-V4/555 B, ca 1982.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie pan", Cal 561, Serie nr. 19077889, Ref nr. KO 14902, Boett nr. 14902 62 SC, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, buckla, läderband, chronometercertifikat, ca 1962.
CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 86691113528, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1987.
RECORD, fickur, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 692945, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, läderpåse, ca 1928, etui.
CERTINA, DS Podium (100m/330ft), "Robin Rudholm Racing Edition", "Tachymeter", Ref nr. 536.7129.42.68, Boett nr. QKQ-BC-10006, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60203-QKQ-S, läderband, viklås, cert, mars 2005, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 6/390).
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor Marina 1950 3 Days, Cal P. 9000, Verk nr. 016983, Serie nr. L0991/1000, Ref nr. PAM 00328, Boett nr. OP 6816/BB 1407974, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. PRPH, cert, januari 2011, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Romvlvs, Cal 820, Serie nr. 353032, Ref nr. 64.101.56, Boett nr. 512436, herrur, 30 x 30 18K guld, quartz, safirglas, cert, september 2002, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 8438270, Cal 3035, Verk nr. 1208822, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-MA5/555 B, ca 1984.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 7282335, Cal 2030, Verk nr. 972041, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadat), viklås, Ref nr. 62510D-G1/568, cert (ej komplett), ca 1982, box (skadad, ej komplett).
OMEGA, fickur, 49 mm, Boett nr. 3832648, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1905.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 135, Boett nr. 652 7229, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, buckla, läderband, ca 1965.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tango, Ref nr. 4899, Ref nr. V011769, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, originallänk, viklås, Ref nr. G2.09, ca 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 22,5 x 31 mm, Cal 620, Serie nr. 34391151, Ref nr. BA 111.078, Boett nr. 111.078, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
Klockor Roamer
ROAMER, Searock, Cal ETA 7750, Boett nr. 201.775, herrur, 39 mm, kronograf, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1998, box, ytterkartong.