Avslutad | Mynt – Torsdag 8 mars 2012
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Göteborgs Jubileumsutställning, diameter 56 mm, vikt 82,2 g, 1923, etui av papp.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Bergslagens Järnvägar, 1879-1929, diameter 50 mm, vikt 60,8 g, etui, Sporrong.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1880, Oscar II, kvalité ca 1+ - 1, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, USA, 1921, kvalité ca 01 med mindre repor, diameter 38 mm, vikt 26,8 g.
Mynt Svenska mynt
MINNESMYNT, nordic gold, 50 Kronor, Astrid Lindgren, 2002, kvalité ca 0, diameter 26 mm, vikt 22,2 g.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, metall, Sankta Ragnhilds Gille, Södertälje, vikt inklusive band 96,9 g.
Medaljer Minnen
ANTIK AVGJUTNING, järn, bröllop mellan Oskar I och Josefina, Temporis Laeti Lux Canadidissima, diameter 58 mm, vikt 98,7 g.
Medaljer Minnen
MINNE, sterling silver / glas, Kungabrölloppet 1976, ställning, diameter 50 mm, vikt 73,1 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgyllt silver, Nordstjärneorden, inklusive band ca 40×95 mm och vikt 17,4 g, orginaletui.
Medaljer Minnen
MINNEN, brons, Herman Meeths AB, 1864-1939, diameter 60 mm, vikt 97,5 g, skadat etui i papp, av KH för Sporrong.
Medaljer Minnen
MINNENSTECKEN, förgyllt silver, Gustaf V, även en miniatyr med nål, inklusive band ca 30×90 och 45x12 mm och total vikt 17,4 g, Sporrong, originalask.
Mynt Svenska mynt
38 MYNT, koppar, kvalité 1+ - 2, från 17 och 1800-talen, Skilling, 2/3 Skilling, 7st 1/2 Skilling, 1/3 Skilling, 4 st 1/4 Skilling, 5 st 1/6 Skilling, 1/12 Skilling, 9 st 1 Öre, 3 st 2 Öre, 5 Öre, 2 st 2 Öre SM, 3 st 1 Öre SM, total vikt 255,6 g, två är borrade.
Medaljer Ordenstecken
KOMMENDÖRSTECKEN, 18K guld, emalj, Nordstjärneorden, inklusive band ca 39 mm och vikt 16,4 g, originaletui.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, Oscar II, 1901, kvalité ca 01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.