Avslutad | Lilla Klockor – Onsdag 4 januari 2012
SEIKO, kronograf (50M), "Tachymeter", Cal V657, Serie nr. 852100, Boett nr. V657-9020, herrur, 39 mm, stål, quartz, hardlexglas, datum (defekt), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 4773-Z.E, ca 1990.
SEIKO, Sea horse, Cal 66A, Serie nr. 5736319, Boett nr. 66-7020, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1969.
SEIKO, herrur, 37,5 mm, Cal 6309 A, Serie nr. 641738, Boett nr. 6309-8040, stål, automatisk, plexiglas (skadat), dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. B263, ca 1968.
Klockor Citizen
CITIZEN, Sapphire WR 100, Serie nr. 091208, Boett nr. 2500-R16638 RC, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1998.
MORMORSUR, 2 st. silver, defekta, 1 Omega, Boett nr. 1413653, ankargång, 1 cylindergång, fickurskedja.
FICKUR, 3 st. 1 Viking "G.Sjögren, Bollnäs, 1 "Nilsson, Vara", 1 osignerad, silver, ankargång, varav 2 defekta, 1 fickurskedja.
SOUNTH BEND, U.S.A, fickur, 50 mm, savonett, Cal 207, Serie nr. 627882, Boet nr. 2030243, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv, monogram, ca 1900.
THO. GORDON, Dublin, Serie nr. 1208, fickur, 50 mm, silver spindelgång, skadad urtavla, defekt, visare saknas, ytterboett, 56 mm, bucklor, ca 1800.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 51 mm, Boett nr. 96235, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1920, ytterboett.
FICKUR, 53 mm, Boett nr. 81653, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
HERRUR, 34 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1915, metallänk ej original.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 87025, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas saknas, sekundvisare saknas, defekt, bucklor, ca 1860.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 515 mm, Boett nr. 21023, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1910, fickurskedja i vitmetall.
MEYER, Lifetime, herrur, 40 mm, Cal P 75, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, gummiband, ca 1970.
Klockor Bulova
BULOVA, Oceanographer (666 FEET), Cal 1352.10 (1661 S), Boett nr. 8293, herrur, 37 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
TIMEX, herrur, 34 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
Klockor Olma
OLMA, Incabloc, herrur, 36 mm, Cal AS 2063, Ref nr. 555.001.56, Boett nr. 619-61, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, plastband, ca 1970.