Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012
BRILJANT, 0,64 ct, TW(F)/SI2, report från The Jewellery Council of South Africa, stenkuvert.
ARMBAND, 18K guld, skalbagge, orientaliska halvpärlor, smaragder, rubiner, små nagg, agat, längd 18 cm, säkerhetskedja, vikt 21,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6 mm och 2,7 mm, dubbelradig, 18K vitguldlås med ametist och odlade pärlor, längd 36-38 cm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,54 ct, Fancy yellow/VVS, inverterad natural på rondist, 12 briljanter ca 0,08 ctv, ca CA-LB/VS, inneslutning når ytan, stl 17,5 + mm, vikt 2,8 g.
RUBINRING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, vikt 9,4 g, stl 17,5 mm, design Sigfrid Egger.
ARMBAND, 18K vitguld, lås i 14K vitguld, 4 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 23 cm, vikt 45,8 g.
COASTER, silver, för två flaskor, stämplad Österrike-Ungern, Wien 1838, vikt 793 g, en mutter på baksidan saknas.
GAUDY, collier, 18K guld/vitguld, 4 briljanter ca 1,15 ctv, Fancy Colour(Canary-Cognac)/VS-SI, 25 briljanter och 1 åttkantslipad diamant (utbytt) ca 0,13 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, Stockholm 2000, vikt 12,2 g, fodral.
RING, 18K guld, 7 diamanter ca 0,37 ctv, nagg och mindre skador, 1 glassten, stl 16 mm, vikt 9,4 g.
SOCKERTÅNG, silver, vikt 37,2 g, monogram, Peter, Ann och William Bateman London 1803.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 3 delar, kaffekanna, gräddsnipa och sockerskål på fot, Hallbergs 1948, vikt 1298 g.