Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012
ALLIANSRING, 18K guld, 17 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, Barsa Juvel och design, Södertälje 2005-2011, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 11 briljanter ca 1,32 ctv, ca W/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 14,3 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist, 20 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g, svensk importstämpel.
RING, 14K guld, 2 briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
RING, 14K guld, safir ca 0,75 ct, 7 briljanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 7,6 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K/14K vitguld, blå och gula safirer, 15 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 3,6 g, kedja i 14K.
RING, 18K guld, droppslipad blå topas, briljant ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, briljanter och baguetteslipade diamanter. ca 1,30 ctv, TW-W/VS-P1, storlek 16,75 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter & prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv, TW/VS-SI, 1,2x1,2 cm, vikt 6,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 baguettslipade diamanter samt 16 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 2,2 g, stift.
BROSCH, platina, 69 gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/SI-P, flera stenar skadade, vikt 9,4 g, svaga fattningar.
ARMRING, 18K vitguld, 24 rubiner ca 3,00 ctv, 7 briljanter ca 0,105 ctv, ca Cr/VS, diameter 5,5 cm, öppningsbar, vikt 12,0 g.
ARMBAND, förgyllt silver, blå glasstenar (några stenar med skador), pärlimmitationer (slitna), längd 19 cm, Österrike/Ungern, tidigt 1900-tal.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, smaragdslipad diamant ca 2,00 ct, ca LY/SI1, stl 16 mm, vikt 3,8 g.