Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
RING, 14K guld/vitguld, mediumslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/SI, stl 18,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, platina, mediumslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, 2 med mindre skador, stl 15,25 mm, vikt 3 g.
SKOBORSTAR, 2 ST silver, Birmingham 1918, 13,5x6,5 cm, vikt 296 g, bucklor, monogramgravyr.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling Silver, 1897, Birmingham, vikt 3,7 g, dekor, något buckliga.
PAULA HAGERSKANS, hänge/kedja, "Pionblomma", sterlingsilver, kedjans längd 70 cm, vikt 20,5 g, ask medföljer.
DRAKENBERG SJÖLIN, armband, "Flora" sterlingsilver, längd 18 cm, vikt 24,3g, ask medföljer.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, granat, 2 små orientaliska pärlor, GD&Co Malmö 1909, stl 18, vikt 1,3 g, ngt sliten, ngt bucklig undersida.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 20,5 mm, vikt 2,6 g.
BROSCH, Sköldpaddsskal, inläggningar i pärlemor och silver, troligen Italien, 1900-talets början, 3,5x4,5 cm, skador.