Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
GRÄDDKANNA, silver, delvis godronnerad, importstämplar, höjd 8 cm, vikt 133,6 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, magnetlås i metall, diam ca 9,0-9,5 mm, längd 48 cm, etui medföljer.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, odlade pärlor, Ceson guldvaru AB, Göteborg 1960, vikt 2,9 g, ask medföljer.
RING, 18K guld/förgyllt silver, turkoser, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, skenan stämplad Göteborg 1948.
COLLIER, silver, 2 droppslipade ametister och en oval fasetterad ametist, vikt 5 g, längd 40 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,3-7,0 mm, doserade, silverlås med pärla, längd 51,5 cm.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND odlade sötvattenspärlor, vita/ rosa/aprikos, 5-8,5 mm, silverfärgade kulor, silverlås, 45/19 cm.