Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-Tcr/VS, vikt 1,3 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/VVS2, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,75 ct, ca Cr(K)/VS2, 12 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, 16,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad rosa safir och flera mindre rosa safirer, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
SMYCKESET, 3 delar, 18K vitguld, hänge/kedja, ring, örhänge ett par, tvåfärgade rosa safirer, total vikt 12,7 g, stift. Kedjan även 18K gult guld.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 3,01 ct, ca LB/P2, nagg, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,4 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,05 ct, TW(F)/SI2 enligt stenkuvert IGI ref F6B93742, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca Cr-TCa(K-L)/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, rökkvarts design Torun Bülow-Hübe, "Savannah", stl 16,5 + mm, etui, vikt 6,1 g.
2 COLLIER, ett med ametister, ett med karneol, 2-radigt längd 41 och 40 cm, med dobbar, trätt utan knutar, etui medföljer.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,6 g, orginaletui.
WIWEN NILSSON, armband, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, längd 20,5 cm, vikt 27,3 g, signerat Wiwen Nilsson, stämplat "AN", Lund 1945. (d)
HÄNGE/KORS, 18K guld/rodierat guld, 14 briljanter ca 0,28 ctv, 10 baguettslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,3 g, 18 X 12 mm,