Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2012
RING, 18K rodierat guld, briljanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VVS-VS, en diamant skadad, stl 18,25 mm, vikt 16,4 g.
MATSILVER, silver, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, rostfria blad, Rosenholm, silvervikt ca 407 g, Gab, -60-70 -tal.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljant ca 0,015 ct, ca TW/VS, "Love", design Charlotte Lynggaard, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g.
BJÖRG JEWELLERY, 7 delar; 1 kedja, längd 45 cm, 5 berlocker, 1 armband, silver/förgyllt silver, med budskap, karbinhakar, 2 skinnband.
BJÖRG JEWELLERY, 5 berlocker, silver/förgyllt silver, i form an nycklar och nyckelhål, en berlock med budskap, karbinhakar, skinnband.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,09 ct, ca TW(F)/VS1, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, bruna samt ca W/VS, stl 18 mm, vikt 14,8 g, nagg i 1diamant.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,37 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,39 ct, ca TW/P1, inneslutning som når ytan, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, ca 4,5 cm, ärtlänk ca 42 cm, vikt 4,5 g, Italien.
RING, 18K guld med 1 briljant 0,97 ct, 2 briljanter 1,03 ct, ca TW(G)/VVS2 storlek 19,4 mm (61) , stiliserade bokstäver "G" resp "E" på sidorna i relief.
RING, 18K 3-färgat guld, 24 briljanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 21,8 g, Gaudy.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,35 ct, 14 bagetteslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 7,3 g.