121 - 140 av 498
1...678...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011

Klubbad för

ARMBAND, 18K vikt 10.5 rubin längd 18,5 cm

Utrop: 3 700 kr

BROSCH, 9 K orientpärlor blå safir

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K guld, turkoser, längd 19 cm, säkerhetskedja, vikt 14,8 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, skarabé, stl 19,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 1 200 kr

DAMUR, 18K guld, rosenstenar, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk, totalvikt 20,0 gram, ca 1920, etui.

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K pudel vikt 12,6 g emaljmun 2 diamanter 0.02

Utrop: 4 800 kr

Silver Vas

VAS, Sterlingsilver, höjd 21 cm, vikt 388, Finland 1972.

6 900 kr

Utrop: 4 400 kr

3 SKÅLAR, med lock, 900/1000, invändigt förgyllda, höjd 7 och 10 cm.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Smycken Lås

GULDLÅS, 18K Ole Lyngaard med briljant / blå safir stål och guldkedja längd 42 CM

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

GULDLÅS 18K, Ole Lynggard med en svart och en vit rad odlade pärlor ,briljant ca 0.05 ctv

Utrop: 11 500 kr

TRATT, silver, höjd 13 cm, tillv av Anders Jonas Björkman i Stockholm år 1828, vikt 68,3 g.

1 000 kr

Utrop: 550 kr

SILVER, E RÅSTRÖM, höjd 11,5 mm, vikt 206,2 g, Stockholm 1952.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

Smycken Herring

KLACKRING, 18K guld, grön safir ca 2,66 ct, stl 19,5 mm, vikt 10,1 g.

Utrop: 4 600 kr

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, flodpärlor, svart emalj, vikt 2,7 g, Stockholm 1923, etui.

Utrop: 1 100 kr

KAFFEKANNA, silver, CG Hallberg, höjd 19 cm, vikt 509,6 g. invändigt förgylld, Stockholm 1902.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, safir 0,78 ct enl gravyr, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 2 600 kr

2 SKÅLAR MED LOCK, silver, höjd 16 cm, vikt 760,2 g, stämplad KA, Stockholm 1913, invändigt förgylld, en gravyr på insidan av locket.

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, odlade pärlor ca 8 mm, Stockholm 1961, vikt 3,4 g, etui.

Utrop: 1 400 kr

SILVERKAROTT, höjd 12 cm, C.F Carlman, silvervikt 1298,7 g, trähandtag, Stockholm 1923, invändigt förgylld.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

SOCKERSKÅL, silver, glasinsats, plats för sked, vikt 115,4 g, höjd 13 cm, stämplad JET, Stockholm 1887.

Utrop: 1 100 kr