Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011
DAMUR, 18K guld, rosenstenar, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk, totalvikt 20,0 gram, ca 1920, etui.
GULDLÅS 18K, Ole Lynggard med en svart och en vit rad odlade pärlor ,briljant ca 0.05 ctv
TRATT, silver, höjd 13 cm, tillv av Anders Jonas Björkman i Stockholm år 1828, vikt 68,3 g.
KAFFEKANNA, silver, CG Hallberg, höjd 19 cm, vikt 509,6 g. invändigt förgylld, Stockholm 1902.
2 SKÅLAR MED LOCK, silver, höjd 16 cm, vikt 760,2 g, stämplad KA, Stockholm 1913, invändigt förgylld, en gravyr på insidan av locket.
Visa varaSmycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, odlade pärlor ca 8 mm, Stockholm 1961, vikt 3,4 g, etui.
SILVERKAROTT, höjd 12 cm, C.F Carlman, silvervikt 1298,7 g, trähandtag, Stockholm 1923, invändigt förgylld.