Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, 4,5 x 3,7 cm, camé, 4 rosenslipade diamanter (2 med nagg), GD&Co, Malmö 1949, vikt 12,5 g.
STRÖSOCKERSKÅL, silver, empire, på fot med 4 tassfötter, fot och liv med godronnerad dekor, lockknopp i form av pinjekotte, höjd ca 26 cm, skål och lock stämplade Grönvall, stockholm 1832, sockerströare Stockholm 1879, totalvikt 757,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 carréslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VVS-VS, 3 blå safirer ca 0,48 ctv, stl 15+ mm, vikt 3,6 g, gravyr.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W/SI, 63 briljanter ca 0,30 ctv ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5 g.
BROSCH/FLUGA, 18K guld, 19 briljanter ca 1,88 ctv, ca TW/VVS-VS (nagg på 3 dia), rubinögon, vikt 8 g, kopia på värderingsintyg (60000) från Hovjuvelerare Harald Nilsson i Malmö.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 11 briljanter 0,81 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, 2 mindre skadade, stl 16,75 mm, vikt 5 g, Hellströms Guld, Stockholm 1965.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 9,5-10 mm, dubbelradigt, lås i 18K guld/vitguld, handgjort Kaplans, längd ca 40 cm.
ANTIK RING, 23K guld/silver, 9 rosenslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16,75 mm, svensktillverkad 1885, vikt 9,5 g, gravyr.
SMYCKESET, brosch/hänge med hårgömma, armband, ring och örhängen med granater (några saknas).