201 - 220 av 498
1...101112...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011

Klubbad för

RING, 18K guld, rosa safir, 9 briljanter och 2 carréslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K rodierat guld, briljant och navette- slipade diamanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld pansarmodell vikt 23,1 g längd 19 cm

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld , hack briljant 0,47 ctv, TW/VS + 6 brilj ca 0,21 ctv stl. 15,75 mm vikt 3,8 g

Utrop: 7 500 kr

RING, platina, briljant ca 0,54 ct, ca Cr(J)/SI, (nagg+natural på rondisten), 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 7 600 kr

RING, 18K guld, 8 baguetteslipade safirer ca 1,40 ctv, 30 briljanter ca 2,10 ctv, ca TW/VVS-VS, ett mindre nagg på en diamants rondist, stl 16 mm med fjäder i skenan, vikt 5,9 g, DeLaneau, Schweiz.

23 000 kr

Utrop: 27 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, en ovalslipad diamant ca 1,63 ct ca Light Yellow/VS, åtta baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g.

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K vitguld, peridot, nagg, 8 briljanter 0,40 ctv TW/VS enligt gravyr, stl 19,75 mm, vikt 12,3 g, Stockholm 2010.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

BÄGARE, silver, genombruten gallerdekor, rosett- och medaljongdekor, blå glasinsats, höjd 11,2 cm, silvervikt 255,7 g.

ARMBAND, 18K guld, pansarmodell, med namnbricka (ej graverad), längd 20 cm, vikt 73,0 g.

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, korridorliknande modell, längd 18 cm, vikt 59,9 g.

Utrop: 21 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,2 g.

2 000 kr

Utrop: 1 900 kr

7 MATSKEDAR, silver; 4 begravningsskedar, 2 med vapen, stämplade mellan åren 1765-1805, Sverige, totalvikt 380 g.

Utrop: 2 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFEKANNA, SOCKERSKÅL MED LOCK OCH GRÄDDKANNA MED LOCK, silver, handtag av valnöt, modell nr 875, Harald Nielsen för Georg Jensen (1939), tillverkad mellan 1933-44, stämplad Dessin HN Georg Jensen Denmark Sterling, svensk import, kaffekannans höjd 16 cm, gräddkannans höjd 7,8 cm och sockerskålens höjd 7 cm, bucklor. BRICKA, silver, 28 x 16,6 cm, modell nr 600, totalvikt 1255,8 g.

14 200 kr

Utrop: 8 900 kr

CARTIER, kedja/hänge, 18K guld, briljant ca 0,05 ct, ca TW(G)/VS, längd 40 cm, vikt 16,7 g, ref nr. E93109 (kedja) E91185 (hänge), i orginalask.

8 100 kr

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter samt 44 baguettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, vikt 3,7 g, stift.

7 600 kr

Utrop: 8 700 kr

RING, 14K guld /vitguld med 18 briljanter ca 0,20 ctv CR/P stl. 18.5 mm

Utrop: 3 700 kr

6 TESKEDAR, Marthinsen, Norge, vikt 56,7 g, i vitt etui.

Utrop: 500 kr

SKINKBESTICK, Marthinsen, Norge, silver, rostfritt stål, längd 34 resp 29 cm, vikt 352,2 g, i orginalask.

Utrop: 1 500 kr

RING, 14K scarabé porslin stl. 16.5 mm

Utrop: 3 000 kr