21 - 40 av 79
1234 Gå till

Avslutad | Mässauktion – Söndag 30 oktober 2011

Klubbad för

Memorabilia Trycksaker

TRYCKSAKER, Ferrari reservdelsbok N 03/65, original, modell 275 GTB/GTS, 1965, komplett inklusive uppdateringar, format 16 x 25 cm, något slitet skick.

Utrop: 3 000 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Porsche 959, "art & car" förlag, 1986, numrerad bok 1 362 av 2 500 tryckta exemplar, i boketui, 959-broschyr ingår, 160 sidor, format 28 x 34 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

Memorabilia Trycksaker

TRYCKSAKER, Porsche 959, unik 20-sidig broschyr med 1-meters utvik, ej publicerad officiellt eftersom bilen redan var slutsåld, Porsches officiella broschyrbeteckning 5/84, WK 104611, format 25 x 28 cm.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Porsche 911, verkstadshandböcker komplett alla 8 band t.o.m. 1983, 911 turbo uppdaterat t.o.m. 1989, band I och II: 1965 och fram till och med 1971, band 3-6: från 1972 och framåt, 911 turbo: 2 band komplett, original, format 25 x 31 cm.

7 000 kr

Utrop: 7 500 kr

Memorabilia Affischer

Nürburgring poster, 1 000 km Nürburgring sportvagnslopp med Porsche och Ferrari förgrunden, tävling den 5 juni 1966, illustrerad av den tyske konstnären Walter Gotschke, format 60 x 80 cm.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, The Survivors, bokserie om sportvagnar 1975-85 av fotograf Henry Rasmussen, 10 st böcker, 22x28 cm, Ferrari-, Porsche-, Corvette-, Pantera-, Jaguar- och Mercedes for the road, Postwar MG & Morgan, samt 3 st läderinbunda Survivorsböcker, collector´s edition: American classic cars, European Sports cars of the 50´s (signerad av H.R.) samt European Classic cars (signerad av H.R.).

Utrop: 2 100 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Automobil Year, Formel 1-revy, komplett 40 utgåvor från start 1953/54 - 1992/93, (utgåva nr 2 är på tyska (nr 2 från 1954/55 trycktes i en extremt liten upplaga), övriga på engelska), format cirka 24 x 32 cm.

Utrop: 25 000 kr

Memorabilia Fotografier

FOTOGRAFIER, fotografi, ramat, föreställande Joakim Bonnier, Graham Hill och Dan Gurney, bilden är av fotografen dedicerad till Gunnar Elmgren, känd motorsportprofil, motorjournalist m.m., format 38 x 28 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 900 kr

Memorabilia Affischer

AFFISCHER, affisch från Sveriges Grand Prix i Kristianstad den 12 augusti 1956, inramad, format 70 x 100 cm.

4 800 kr

Utrop: 1 300 kr

Memorabilia Affischer

AFFISCHER, affisch uppklistrad på pappskiva, Ronnie Peterson Velodromloppet 1969, format 70 x 100 cm, något kantstött.

600 kr

Utrop: 700 kr

Memorabilia Konst

KONST, tavla, Peter Haventon, blandteknik, föreställande 1970-års Le Mans vinnare, format ca 115 x 90 cm.

Utrop: 18 000 kr

Memorabilia Konst

KONST, tavla, orginal av Sune Envall, akvarell, Panoz i depån under 24-timmars Le Mans, 1999, format 50 x 70 cm.

Utrop: 6 000 kr

Memorabilia Kläder

KLÄDER, Bilrock i läder, 1920-1930-tal, fabrikat "Aquatite London–Manchester", enligt etikett såld av Paul U Bergströms AB i Stockholm, lädret är helt, mjukt och ej torrspucket om än något fläckigt, rutigt foder, har släppt en aning vid halsen. Dubbel knäppning för en vindtät överlappning, knappar förmodligen ej original, storlek okänd, men personen på bilden är 180 cm. lång.

Utrop: 2 000 kr

TAG HEUER, Targa Florio, Cal ETA 2894-2, Serie nr. HA0897, Ref nr. CX2110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 2001, box, ytterkartong.

Utrop: 12 000 kr

TAG HEUER, Targa Florio, Cal ETA 2894-2, Serie nr. HN 1306, Ref nr. CX 2110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, viklås, cert, 2001, box, ytterkartong.

Utrop: 15 000 kr

TAG HEUER, Monaco, Cal ETA 2894-2, Serie nr. HT0373, Ref nr. CW 2112, kronograf, herrur, 38 x 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, viklås, ca 2003.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

TAG HEUER, Monaco, Cal 6 (ETA 2895-2), Serie nr. REZ5338, Ref nr. WW2110.FC6177, herrur, 37 x 37 (43) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/F S5 cert, mars 2008, box, ytterkartong.

10 400 kr

Utrop: 9 900 kr

TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. RRD0906, Ref nr. CV2015.BA0786, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA018/3101 Y, cert, november 2007, box, ytterkartong.

Utrop: 14 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, Mille Miglia, "Tachymetre", Cal ETA 2894-2, Verk nr. 0016941, Serie nr. 1088015, Ref nr. 16/8331, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, juli 2005, box, ytterkartong.

16 000 kr

Utrop: 17 000 kr

Klockor Porsche Design

PORSCHE DESIGN, P´6000, Dashboard, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 188831, Ref nr. 6612.67/2, kronograf, herrur, 42 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne (18K vitguld), gummiband, viklås (titan), cert, april 2009, box (skadad), ytterkartong.

Utrop: 49 000 kr