401 - 420 av 455
1...20212223 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 oktober 2011

Klubbad för

ARMBAND, silver/14K guld/14K gulddetaljer, berlocker, elefanten har 2 ditsatta briljanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, 2 berlocker (motorcykel och skorpinjon är ej pandora), längd 18,5 cm, vikt 76,1 g, Pandora.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 280 briljanter ca 2,40 ctv ca W/VS-SI, vikt 8,0 g, stift.

BROSCH, 18K guld, camé, vikt 12,4 g, 4,9 x 3,9 cm, fina sprickor.

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,5 mm, ca 250 briljanter och 72 åttkantslipade diamanter, ca 5,80 ctv, ca TW/VS, 3 blå safirer ca 4,00 ctv, stämplat W.A. Bolin 1985, originaletui.

Utrop: 86 500 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/SI, stl 16,25+, vikt 3,7 g.

Utrop: 4 900 kr

PÄRLCOLLIER, mellandelar 18K guld, odlade pärlor 8,75-9 mm, lås 18K guld, längd 48 cm.

KEDJA/HÄNGE, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 465 briljanter ca 4ct ca W/VS, längd 45 cm, 22,3 g, stift

CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 briljanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.

RING, 18K guld, briljanter ca 0,30 ctv, vikt 3,1 g, stl 15,5 mm.

RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 0,18 ct TW(G)/P, vikt 2,1 g, stl 18,25 mm +.

BROSCH, 18K guld, droska, oranga syntetiska safirer, vikt 20,1 g.

Utrop: 6 600 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, kedans längd ca 40 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, platina, orientaliska pärlor, mediumslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW/SI2, 34 åttkantslipade diamanter och 7 rosenstenar ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 11,3 g, Frankrike ca 1920-tal, svensk import, låsdel i 14K vitguld, säkerhetskedja.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld vikt 6.7 g "Le Pavé " mittsten ca 0,26 ct TW/VS 8 briljanter ca 0.40 ctv stl 16.5 mm.

Utrop: 10 500 kr

ARMRING, 14K vitguld, 25 briljanter ca 3,25 ctv, ca TW-W/VS, öppningsbar, vikt 18,3 g.

Utrop: 38 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VVS, längd 17,8 cm, vikt 19,2 g.

Utrop: 36 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 1,04 ct, ovalslipad, förseglad och graderad av I.O.G.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,93 ct, kuddslipad, förseglad och graderad av I.O.G.

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,95 ct, kuddslipad, förseglad och graderad av I.O.G.

Utrop: 1 800 kr

RING, 14K guld, navettslipad safir, nagg, 18 navett-, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 5 500 kr