Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2011
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 8 briljanter ca 0,94 ctv, ca TW/P1, Olenfalk & Hellbergs Guldateljé, Stockholm 1969, vikt 10,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld/guld, smaragd med sprickor och skador, 14 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, 2 skadade, stl 17 mm, vikt 6,7 g, Engs Guldatelje, Stockholm.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2, skruvstift, något skeva.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g, Schalin.
RING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, Hellströms Guld, Stockholm 2006.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1 ct, ca Tcr-Cr ( I-J )/ SI2, stl 17 mm, vikt 12,3 g, Bergkvara.
RING, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,72 ctv ca TW/VS, stl 16,76 mm, slitna klor, vikt 9,9 g, Bergkvara.
RING, 14K vitguld, 60 diamanter ca 1 ctv, (40 briljanter, 8 prinsesslipade diamanter, 12 baguetter) ca W-Tcr/SI -P, nagg, svaga fattningar, 42 färgade gula och blå prinsseslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca SI, stl 20 mm, vikt 16,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 29 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-Tcr/SI-P1, armbandets mått 5,5 x 5 cm V=9,1 g.