41 - 60 av 561
1234...29 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2011

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 4,4 g.

250 kr

Utrop: 275 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 5,4 g.

250 kr

Utrop: 275 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,64 ct, ca light brown/P1, natural i paviljongen.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,24 ct, ca W(H)/SI2.

1 200 kr

Utrop: 1 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 8 briljanter ca 0,94 ctv, ca TW/P1, Olenfalk & Hellbergs Guldateljé, Stockholm 1969, vikt 10,9 g.

Utrop: 6 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld/guld, smaragd med sprickor och skador, 14 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, 2 skadade, stl 17 mm, vikt 6,7 g, Engs Guldatelje, Stockholm.

Utrop: 6 400 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,1 g.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2, skruvstift, något skeva.

Utrop: 4 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.

2 900 kr

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g, Schalin.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, Hellströms Guld, Stockholm 2006.

Utrop: 8 200 kr

ARMBAND, förgylld mässing, sporrong, emalj, 3-kronor, sliten emalj, längd 16 cm.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Pärlor

3 MABÉPÄRLOR, 2 med måtten 14 mm, 1 ca 18 mm.

Utrop: 550 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1 ct, ca Tcr-Cr ( I-J )/ SI2, stl 17 mm, vikt 12,3 g, Bergkvara.

25 000 kr

Utrop: 28 800 kr

RING, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,72 ctv ca TW/VS, stl 16,76 mm, slitna klor, vikt 9,9 g, Bergkvara.

Utrop: 10 400 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, 80,26 ct, oval fasettslipning, cert.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 14K vitguld, 60 diamanter ca 1 ctv, (40 briljanter, 8 prinsesslipade diamanter, 12 baguetter) ca W-Tcr/SI -P, nagg, svaga fattningar, 42 färgade gula och blå prinsseslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca SI, stl 20 mm, vikt 16,6 g.

Utrop: 8 700 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 29 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-Tcr/SI-P1, armbandets mått 5,5 x 5 cm V=9,1 g.

4 200 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 48 briljanter ca 0,66 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,87 ct enligt gravyr, ca CR(J)/SI1, stl 16,25+ mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 9 000 kr