Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 oktober 2011
Klubbad för
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljanter ca 0,50 ctv, 1 saknas, ca W-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca W/VS, längd 36 cm, vikt 3,1 g.
COLLIER, silver, ametister, längd 40 cm, vikt 11,7 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1960.
ARMBAND, HÄNGE BROSCH, silver, längd armband 19 cm, total vikt 32,3 g, Svenska stämplar.
KEDJA/HÄNGE, platina, droppslipad rubin 0,55 ct, 15 diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/SI-P, nagg, längd 40 cm, vikt 3,2 g.