341 - 360 av 399
1...17181920 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 november 2011

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 rosa safirer ca 5,00 ctv, 42 briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 14,5 g

Utrop: 11 600 kr

Smycken Nål

GEORG JENSEN, nål, silver, "blomma", längd ca 7 cm, vikt 10,5 g, böjd, etui.

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, 18 åttkant-, gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, en med nagg, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g, Rey Urban, Stockholm 1973.

Utrop: 8 500 kr

GEORG JENSEN, ring, modell Eclipse, nr 1492, 18K guld, citrin, stl ca 16 mm, vikt 12,8 g, design Kim Buck, Danmark.

Utrop: 5 200 kr

KALEVALA, ring, silver, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, Finland 1945.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K guld, kattdjur, grön, svart och vit emalj, rubin, stl 16 mm, vikt 14,3 g.

Utrop: 4 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,82 ctv, ca TW/ VVS, stift, vikt 2 g.c

Utrop: 19 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljanter ca 2,83 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 8,2 g.

Utrop: 21 000 kr

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 24 cm, signerade Tore Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1967, mindre bucklor, fyllda.

Utrop: 3 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, hexagonal, på rund fot, höjd 22 cm, Tore Kullander, Borås 1946, vikt 493,4 g.

Utrop: 7 400 kr

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 15,5 cm, CG Hallberg, Stockholm 1957, fyllda.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Silver Vas

VAS, silver, höjd 14,5 cm, signerad Lars Arby, Göteborg 1983, vikt 180 g.

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, silver, blad, mått 5 x 5 cm, vikt 18,8 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1948.

400 kr

Utrop: 450 kr

ARMRING, sterlingsilver, diameter 6 cm, vikt 14,8 g, Lantz, Stockholm 1976.

Utrop: 700 kr

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 12 cm, signerade Heinz Decker, CG Hallberg, Stockholm 1960, vikt 229,4 g.

Utrop: 3 200 kr

LYNGGAARD, Armband, 18K guld, längd 13 g, längd 16 cm, dobbar, Kullås, 18K vitguld, 10 mm, för dobbar, vikt 3,0 g.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,47 ctv, ca Tcr/SI-P, nagg på en sten, vikt 1,7 g, stift.

Utrop: 19 600 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,01 ctv, ca W/VS, längd 20 cm, vikt 23,4 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMRING, silver vikt 46,0 g design Olof Johansson 1970

900 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld, ametist, sitter löst i sin fattning, 2 briljanter ca 0,06 ctv, stl 19,25 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 2 300 kr