Avslutad | Moderna – Lördag 12 november 2011
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 rosa safirer ca 5,00 ctv, 42 briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 14,5 g
RING, 18K vitguld, 18 åttkant-, gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, en med nagg, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g, Rey Urban, Stockholm 1973.
GEORG JENSEN, ring, modell Eclipse, nr 1492, 18K guld, citrin, stl ca 16 mm, vikt 12,8 g, design Kim Buck, Danmark.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,82 ctv, ca TW/ VVS, stift, vikt 2 g.c
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljanter ca 2,83 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 8,2 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 24 cm, signerade Tore Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1967, mindre bucklor, fyllda.
Silver Vas
VAS, silver, hexagonal, på rund fot, höjd 22 cm, Tore Kullander, Borås 1946, vikt 493,4 g.
BROSCH, silver, blad, mått 5 x 5 cm, vikt 18,8 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1948.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 12 cm, signerade Heinz Decker, CG Hallberg, Stockholm 1960, vikt 229,4 g.
LYNGGAARD, Armband, 18K guld, längd 13 g, längd 16 cm, dobbar, Kullås, 18K vitguld, 10 mm, för dobbar, vikt 3,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,47 ctv, ca Tcr/SI-P, nagg på en sten, vikt 1,7 g, stift.