Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2011
WIWEN NILSSON, ring, silver, bergskristall, skadad, stl 16,75 mm, vikt 9,6 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1946. (b)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 2,00 ct, ca TCa(M-N)/SI2, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE, Georg Jensen, sterling silver, bergkristall, "Dew drop" Torun Bülow-Hübe, oroginaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/P1, svarta briljanter, huggies, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,43 ctv enligt gravyr, W/VVS-VS enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,57 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
BVLGARI, kedja/hänge, läderrem, 18K guld/stål, onyx, krysopras, längd 39,5 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,64 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 + mm, vikt 3,3 g, gravyr, svensktillverkad.
RING, 18K vitguld, 11 briljanter 0,40 ctv enl gravyr, ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, gravyr, vikt 6,1 g.