Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2011
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, stift, plaststopp, vikt 0,8 g.
ARMBAND, trumlade kvarts-stenar, odlade sötvattenspärlor, uppträdda på silkestråd, silverlås.
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, trumlade gröna stenar, 3-radig, silverlås med grön natursten, längd 46 cm.
RING, 18K vitguld, ALTON, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g,.
RING, 18K guld, blå safir, skadad, orientaliska halvpärlor, slitage, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, Sverige 1922.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,3 mm, 6 briljanter ca 0,12 ctv, nagg på 2 st, stl 15 mm, vikt 3 g, K. Torndals juvelerare, Stockholm 1962.
RING, 18K rodierat guld, 28 briljant-, 7 baguette- och 6 prinsesslipade diamanter ca 1,19 ctv, 2 saknas, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,3 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, 6 rosenstenar med mindre skador, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.