Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 september 2011
FICKUR, 45 mm, Boet nr. 72/12751, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
WILLIAM TELL, fickur, 55,5 mm, nr. 54-5, förgyllt silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1880.
FICKUR, 46 mm, Boet nr. G 97063, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadat glas, bucklor, ca 1850.
Klockor Candino
CANDINO, Gold Signs, Cal 4122 (Felsa), herrur, 27 x 25 (30) mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1968.
Visa varaKlockor Seiko
SEIKO, Connaisseur, Cal 93A, Serie nr. 050269, Boett nr. 9300-5000, herrur, 26,5 x 27,5 (31,5) mm, doublé, quartz, mineralglas, läderband, ca 1980.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 19793254, Ref nr. MD 135.003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, defekt, ca 1962, metallänk ej original.
CERTINA, damur, 17,5 mm, Cal 230, Boett nr. 24926/3040034, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1950.
OMEGA, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 3334986, silver, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1904.
CERTINA, DS, Ref nr. 113.7260.42, herrur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 7260.42, ca 1990.
LUCIEN PICCARD, Electronic, Sonictron, Cal LP 100 (ESA 9158), Boett nr. 28023, herrur, 37 x 42 mm, gulmetall, electronic, plexiglas, dag, datum, defekt, läderband, ca 1970.
MONDAINE, Ecomatic, SBB CFF FFS, "Edition I", Cal ETA 2846, herrur, 33 mm, vitmetall, automatisk, mineralglas, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, ca 2000.
MONDAINE, Ecomatic, SBB CFF FFS, "Edition I", Cal ETA 2846, herrur, 33 mm, vitmetall, automatisk, mineralglas, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, ca 2000, etui.
REX, herrur, 33 mm, Cal AS 1475, gulmetall, manuell, plexiglas, alarm, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1958.
POLHEM, herrur, 22 x 31 mm, Boett nr. 276986, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, ca 1930, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38,5 L T1, Serie nr. 8831621, Boett nr. 9647393, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1940, ytterboett.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Cal 18 LPB, Serie nr. 6818866, Boett nr. 7691538, silver, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, gravyr, ca 1927.