Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 september 2011
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 51,5 mm, Boett nr. 51407, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 36869, 14K guld, cylindergång, motiv, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1895.
Klocktillbehör Rolex
JUBILEELÄNK, till Rolex damur, stål, bredd 13/10, längd 136-152 mm, Ref nr. 62510D-I4/568 B, viklås.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, 18K guld, till Omega herrur, bredd 18/15 mm, längd 150-165 mm, vikt 79,1 gram.
ARCADIA, herrur, 28,5 mm, Boett nr. 91201, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1945, metallänk ej original.
MORMORSUR, 35,5 mm, silver, Boett nr. 188802, cylindergång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1890.
Klocktillbehör Omega
BOX, till Omega armbandsur, blå, med S:t Eriksvapen, 130 x 95 x 55 mm, ca 1980.
ORIENT, herrur, 42 mm, Cal 46941, Boett nr. Y469672-4A, vitmetall, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1970.
Klockor DKNY
DKNY, damur, 17,5 x 38 mm, Ref nr. NY-3049, Serie nr. 250201, stål, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 2005.
Klockor Junghans
JUNGHANS, Mega, Serie nr. 819448, Boett nr. 25/4103210, herrur, 35 mm, bicolour, quartz, mineralglas, analog/digital, precisionstyrd av radiovågor, läderband, viklås, cert, december 1992, box.
CERTINA, DS, Cal 25-651, Ref nr. 5801.112, Boett nr. 5708715, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-1T, Serie nr. 2643704, Boett nr. 6605-4/6706/6705, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
Klockor Enicar
ENICAR, herrur, 37 x 36 mm, Ref nr. 167-06-02, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
HERRUR, 29 mm, Boett nr. 136718, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1940, metallänk ej original.
Klockor Bordsur
BAYARD, 8 Day, bordsur, 72 x 54 x 113 mm, förgylld mässing, ankargång, nyckeldragare, 8-dagarsgång, skadad urtavla, skadade glas, ca 1985.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 51640, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1860, nycklar, kedja i silver, etui.