Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 september 2011
FICKUR, 61,5 mm, "WALLERIUS i Norrköping", vitmetall, spindelgång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1820.
REVUE, fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 2379118, doublé, ankargång, skadad urtavla, ej signerad urtavla, ca 1930.
Klockor Juvenia
JUVENIA, Vendome, herrur, 32,5 x 34 mm, doublé, Boett nr. 1191232, manuell, plexiglas, integrerad länk, ca 1975, box.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 5083505, Boett nr. 5866803, ankargång, skadad urtavla, ca 1917, fickurskedja i gulmetall.
SEIKO, damur, 17 x 27 mm, Serie nr. 222244, Boett nr. 1N00-5G80, doublé, quartz, hardlexglas, integrerad originallänk, Ref nr. Z5478.E, längd 161 mm, ca 1992.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 611, Serie nr. 22366846, Ref nr. JD 136.012, Boett nr. 136.012, herrur, 32,5 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4867253, Boett nr. 5623575, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1916, etui.
CERTINA, Certidate, Cal 28-451, Serie nr. 32786, Ref nr. 28521.27, herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
LUDWIG ENGROOS, Fort Bragg, Cal. USA, fickur, 55 mm, Savonett, Serie nr. 5706387, Boett nr. 1504466, doublé, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.
Klockor Waltham
A.W.Co, Waltham, fickur, 58,5 mm, Cal Wm Ellery, Boett nr. 4A 1658, Serie nr. 2211503, silver, nyckeldragare, skadad urtavla, boett signerad Fahys Coin No1, ca 1884, fickurskedja i gulmetall, nyckel.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 60,5 mm, Cal 336, Serie nr. 18715223, Boett nr. 642370, vitmetall, skadad urtavla, ca 1915, fickurkedja i vitmetall.
EIGER, fickur, 50 mm, savonett, Cal Unitas 6498, ankargång, motiv, ca 1980, kedja i gulmetall.
CITY, fickur, 50,5 mm, Cal Unitas 6481 6445, vitmetall, ankargång, motiv, ca 1980, kedja i vitmetall.
OMEGA, Genève, Dynamic I, damur, 30 x 26 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, originalspänne, ca 1970.
CERTINA, Labora, Cal K.F. 320, Boett nr. 1052271, herrur, 32 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 35 mm, Cal 1422 U, Serie nr. 4455531, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1960.