Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 19 november 2011
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (200m=660ft), Chronometer, s.k. "Red Mark II, Tropical dial", "Röd text", Ref nr. 1680, Serie nr. 2292910, Cal 1570, Verk nr. 490076, Boett nr. 1680, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), defekt, Fliplocklänk (1988), viklås, Ref nr. 93150-M8/593, chronometercert, cert (ej komplett), tillverkad III 1969, box (skadad).
ROLEX, Oyster-Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 1803, Serie nr. 1971850, Cal 1556, Verk nr. DD155049, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla (7/10), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 2.69/5 53, ca 1969, box.
ZENITH, Port Royal, Chronometre, Cal 135, Serie nr. 4872667, Boett nr. 899997, herrur, 36 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1955.
Klockor Patek Philippe
PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 50 mm, Cal 18´´´, Serie nr. 185585, Boett nr. 283244, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (9/10), innerlock i 18K guld, "Utdrag ur arkiv", tillverkad 1916, såld 20 mars, 1918, läderpåse.
CARTIER, "Ermeto", tillverkad av Movado, Boett nr. 1185794, fickur, 47 x 32 mm (utfälld 72 mm), bicolour (silver/förgylld), manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), gravyr (E.L.C.), ca 1940, etui. Klockan dras upp genom att öppna och stänga fodralet.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, Cal 1003, Serie nr. 552762, Ref nr. 6115, Boett nr. 381004, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1964.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, herrur, 33,5 mm, Cal 2090, Serie nr. 179709, Boett nr. B 6192, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1977.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, Cal 504, Serie nr. 17071720, Ref nr. OT 2943, Boett nr. 2943/2954 6 SC, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (8/10), gravyr, läderband, ca 1959.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 825, Serie nr. 1903673, Ref nr. E 855, Boett nr. 1100137 A, herrur, 37 mm, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (7/10), skadad boett, bucklor, läderband, ca 1967.
OMEGA, Olympic, Cal 1130, Serie nr. 1649366, Ref nr. MG 1155, stoppur, 65 mm, vitmetall, manuell, splittsekund, skadad urtavla (8/10), gravyr, plasthållare, 95-88 x 113 mm, ca 1965.
OMEGA, Flightmaster, Cal 910, Serie nr. 29139220, Ref nr. ST 145.0013, Boett nr. 145.013, kronograf, herrur, 43 x 52,5 mm, stål, manuell, mineralglas, 24-timmarsvisning, GMT-visning, skadad urtavla (8/10), originallänk, viklås, Ref nr. 1247/237, ca 1969.
OMEGA, Speedmaster, Teutonic, Mark V, Cal 1045, Serie nr. 47834346, Ref nr. ST 376.0806, Boett nr. 376.0806, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (8/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1413/019, ca 1984.
OMEGA, Speedmaster, Teutonic, "German version", Cal 861, Serie nr. 44121004, Ref nr. ST 345.0803, Boett nr. 145.0040, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, manuell, mineralglas, skadad urtavla (8/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1413/019, ca 1982.
OMEGA, Speedmaster, Professional, Alaska Projekt, "Tachymètre", Cal 1861, Serie nr. 77209814, Ref nr. 311.32.42.30.04.001, Boett nr. 145.0302, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, manuell, plexiglas, ytterboett i aluminium, 58 mm, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, nylonband, verktyg, cert, oktober 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0532/1970).
OMEGA, Speedmaster Professional, Cal 1620, Serie nr. 39584544, Ref nr. ST 186.0004, Boett nr. 186.0004, herrur, 36,5 mm, digital, stål, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, Ref nr. ST.1305.741, ca 1977.
OMEGA, Speedmaster, Professional, Mark II, "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 31314107, Ref nr. ST 145.014, Boett nr. 145.014, kronograf, herrur, 41,5 x 45 mm, stål, manuell, mineralglas, skadad urtavla (8/10), originallänk, viklås, Ref nr. 1162/173, ca 1969.
OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 38291851, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf, herrur, 42 x 51 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1221/212, ca 1974. Denna klocka är limiterad (men ej numrerad) i en upplag om 2000 exemplar.
JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, fickur, 52 mm, Serie nr. 1146, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla (5/10), boett tillverkad av Olof Ekman (OEM), ca 1788.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 50,5 mm, Cal A, Serie nr. 19138, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (7/10), defekt, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1906.
Klockor Oris
ORIS, Frank Sinatra Worldtimer Limited edition, Chronometer, Cal 633 (2824-2), Verk nr. 9053, Ref nr. 01.695.7576.60.84, herrur, 40,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i 18K guld, cert (ej ifyllt), ca 2006, bok, träbox (humidor), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 015/250).