Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2011
CARMOSÉRING, platina, syntetisk blå safir, 16 diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g. (skenan lödd med guld på ett ställe).
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad tanzanit ca 1,2 ct, 2 droppslipade tanzaniter ca 0,30 ctv, 24 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, stl 17+mm, vikt 4,3 g, briljanterna i svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCa(K-L)/P1 (naturaler på rondisten), dåliga klor, sliten skena, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
DIAMANTER, 2,01 ct totalt, 102 st åttkantslipade (0,02 ct/st), ca W/VS, (ett fåtal har mkt små nagg).
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, briljanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, stl 17 mm+, vikt 3,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 åttkantslipade briljanter tot ca 0,21ct ca W/VS, ca 43cm, 4,3g
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, orientaliska pärlor, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCape/P ( stor inverterad natural ), längd 2,8 cm, saknar snurrebussar, vikt 2,7 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld med blå safir 2,02 ct cert (finns hos säljaren), storlek 16,50 mm, vikt 27,6 g
Smycken Övr diamringar
BRILJANTRING, 18K vitguld 4 briljanter ca 0,47 ctv ca W/VS 16 diamanter 0,16 ctv stl, 17,75 mm
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,79 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g
BROSCH, förgyllt silver (900/1000), blå och vit guillochéemalj, 7,5 x 6,3 cm, vikt 44,5 g, stämplad Wien, Österrike-Ungern 1872-1922, troligtvis tysk import.