Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2011
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld amaragd 0,14 ctv 6 diamanter ca 0,04 ctv stl, 18,5 mm vikt 3,5 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,52 ctv ca CR(J)/P 1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18 mm, vikt 4 g.
COLLIER/ ARMBAND 18K guld, 6 ovalslipade peridoter ca 4,80 ctv, längd 42 cm och 19 cm, vikt 11,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,45 ctv ca TW/VS, längd 39 cm, vikt 5,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 20 briljanter ca 0,80 ctv ca TW/VS-SI, 2,1 x 1,8 cm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VVS, smaragd, rubiner, stl 18,5 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 23K / 18K vikt 5,7 g gravyr, briljant ca 0,25 ctv TW/VS stl, 18,75 mm
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, orientaliska pärlor, granat, längd 36 cm, vikt 4,2 g, tennlödning.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, emalj, filigranarbete, diameter 2,6 cm, gravyr, vikt 5,7 g, tidigt 1900-tal.
LORDRING, 18K guld, 3 briljanter 0,56 ctv, ca TW/VS, 2 mindre skador, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g.
RING, 18K guld, mabépärla 16 mm, stl 18,5 mm, tillverkad av Birger Roos i Stockholm 1964, vikt 10 g, originaletui .
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, 4,0 x 3,3 cm cabochonslipad rökkvarts ca 90 ct, naturlig inneslutning (spricka) på undersidan, kedjans längd 80 cm, vikt 45,5 g (varav guld ca 27,5 g).