Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2011
COLLIER, 18K guld, 7 diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, längd 41,5 vikt 46,8 g, Frankrike.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 7,5 mm, 2 diamanter ca 0,04 ctv, clips, vikt 12,5 g.
BROSCH, 14K guld/platina, 2 mediumslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, 10 små rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 4,5 g.
RING, 18K 3-färgat guld, 7 briljanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, ett nagg, stl 19 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,23 ct, 12 mindre briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI-P, 2 nagg, 1 skadad, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,63 ct, ca Tcr(I)/VS, mått ca 5,31X5,35 mm, stl 15,5 mm, vikt 6,5 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant ca 0,21 ctv TW/VS medium slipad stl, 17 mm vikt 2,3 g
ALLIANSRING, 18K vitguld 7 briljanter 0,42 ctv ca W/VS stl,16,75 mm vikt 3,5g gravyr
RING, 18K, vitguld, mittsten granat 8 diamanter 8/8 0,32 ctv ca W/VS 1 skadad stl, 17,25 mm vikt 3,4 g
RING, 18K guld, briljant ca 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, gravyr, stl 18,75 mm, vikt 29,9 g.
BROSCH, 18K guld, diverse ädelstenar, vikt 6,2 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1953.
RING, 18K rodierat guld, 34 baguetteslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,42 ct enligt gravyr, skadad, 2 briljanter ca 0,40 ctv, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,8 g, Guld & Juveler, Stockholm 1972.
ARMRING, 18K guld, ametist, 6 odlade pärlor, vikt 8,6 g, stämplad KP, Falköping 1961.