Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2011
ARMBAND, silver med tigeröga Kordes & lichtenfeld Pforzheim längd 18,5 cm
Visa varaSmycken Collier
COLLIER/ÖRHÄNGEN, lila och grön kvarts, ametistkristall, längd 56 cm, silverlås, krokar.
COLLIER/ÖRHÄNGEN, granater och slipad agat, gulmetall, längd 54 cm, krokar, magnetlås med vita stenar.
ARMRING, förgyllt silver, antik, Adolf Lilja, Stockholm 1861, gravyr, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 25,1 g, (hårfin spricka å skenans insida).
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCr/SI1, Finska stämplar, stl 16,5 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, 19 diamanter (1 briljant- och 18 åttkantslipade) ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, (spricka å skenans insida behöver lödas).
RING, 14K guld, safir ca 0,27 ct (sliten), 18 rosenslipade diamanter ca 0,34 ctv (några nagg), stl 17 mm, vikt 3,3 g.