Avslutad | Moderna – Lördag 11 juni 2011
OLE LYNGGAARD, armband/lås, 3-radig, 18K guld/oxiderat silver, dobbar, längd 18 cm, lås i 18K guld, total vikt 13,1 g.
OLE LYNGGAARD, collier/lås, 3-radig, 18K guld/oxiderat silver, längd 41 cm, dobbar, lås i 18K guld/vitguld, diameter 14 mm, 2 briljanter ca 0,08 ct, ca TW/VS, total vikt 32,1 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, delvis matterad, fantasilänk, längd 20,5 cm, vikt 28,9 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 3-radig, guld/oxiderad silver, längd 80 cm, vikt 49,6 g, lås i 18K guld med avtagbara detaljer i 18K guld och svart bakelit, låslängd 8,5 cm, låsvikt 17,2 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, ca 82 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41 cm, vikt 16,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS- SI, vikt 3,0 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, vikt 0,9 g, stift.
EFVA ATTLING, ring, "Wide and Signature", silver, stl 17,5 mm, visst slitage, Stockholm 2003.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,17 ct, Top Cape(K)/SI2, report från the Jewellery Council of South Africa, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.