Avslutad | Moderna – Lördag 11 juni 2011
COLLIER, odlade pärlor, 4-6 mm, krysopraskulor, 6-9,4 mm, längd 107 cm, lås i 18K guld.
KEDJA/HÄNGE, sterlingsilver, hängets mått 4x8 cm, längd 81,5 cm, vikt 70,2 g, hänget stämplat Atelier Borgila, Stockholm 1978.
RING, sterlingsilver, blå emalj, emaljskada, stl 17 mm, vikt 2 g, David Andersen, Norge.
GEORG JENSEN, kedja/hänge, sterlingsilver, gummi, design Henning Koppel, nr 152B, längd 40 cm, endast hänget är stämplat Georg Jensen.
BROSCH, sterlingsilver, blomma, diameter 4,2 cm, vikt 11 g, stämplad John L, Danmark.
GEORG JENSEN, brosch, silver, nr 384, "Forget-me-knot", Torun Bülow-Hübe, längd 7 cm, vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter 0,90 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, Scahlin.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, handsmidda på rund fotplatta, höjd 16 cm, signerade CT Fors- berg, Södertälje 1975, vikt 277,1 g.
Silver Vas
VAS, silver, bukig nederdel på fotring med pärlbård, höjd 17,8 cm, signerad Erik Löfman, Markströms, Uppsala 1970, vikt 168 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 18 cm, signerade Thore Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1963, fyllda.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 5 briljanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 0,92 ct, W(H)/VVS 1, + 17 briljanter ca 0,25 ctv ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, HRD minireport .
GEORG JENSEN, ring, "Magic", 18K vitguld, svart gummi, stl 16,5 mm, vikt 9,7 g, design Regitze Overgaard, etui
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 9,5 g.