Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juni 2011
ÖRHÄNGEN, 18K matt vitguld, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,6g, stift
ENSTENSRING briljant 0,04 ct TW/vvs vikt 1,9g 18 K rg storlek 17,25 mm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med runda fasetterade rökkvarts och briljantslipade dia ca 0,03ctv, vikt 2,6 g.
DIAMANTER, 1,86 ctv, åttkantslipade, storlek ca 0,005 - 0,02 ct/st, mest skaplig färg och renhet, några nagg.
DIAMANTER, 1,63 ct totalt, de flesta briljantslipade, några prinsesslipade, olika kvaliteter, några med skador.
RING, 18K guld, smaragd, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, odlade pärlor ca 6 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, rubin, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g.