Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juni 2011
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3,5-5,5 mm, längd 48 cm, silverlås med stenar.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ljusblå syntetiska spineller, markasiter, stift, vikt 7,8 g.
RING, 18K guld, 6,8 mm äkta flodpärla, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3-7,5 mm, längd 50 cm, silverlås med paste.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv (enl gravyr), ca W/VS (1 dia mindre skadad), stl 19,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,14 ct (enl gravyr), ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 2,0 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 2 delar, gräddkanna och sockerskål, kannan från 1858, sockerskålen1958, vikt totalt 166,6 g, (små bucklor på kannan, mindre repor på insidan av sockerskålen).