Avslutad | Klockor – Lördag 4 juni 2011
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 52 mm, savonett, 18K guld, Boett nr. 81091, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1910.
SAMSON, London, fickur, 48 mm, Boett nr. 19925, silver, spindelgång, skadad urtavla, bucklor, ytterboett, 56 mm, silver, bucklor, defekt, ca 1820, fickurskedja i vitmetall, nyckel.
ZENITH, mormorsur, 34 mm, Serie nr. 1749691, Boett nr. 137502, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1910.
JOHN HARRISSON, Liverpool, fickur, 51 mm, Boett nr. 10668, 14K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla (defekt), sekundvisare saknas, motiv, bucklor, ca 1895.
FICKUR, 51 mm, 14K guld, Boett nr. 61733 40, savonett, ankargång. skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1915.
CYRUS, G.T, mormorsur, 34 mm, savonett, Boett nr. 40812, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, glas + sarg saknas, bucklor, monogram, gravyr, ca 1910.
CARTIER, Tank, nr. 3 143475, damur, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1980.
CHRONOGRAPHE SUISSE, Javil, kronograf (nollställer ej), Cal Venus 188, Boett nr. 1757/499, herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, ca 1958.
JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, fickur, 47 mm, Serie nr. 1612, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas saknas, bakboett saknas, skadad boett, ca 1794.
OMEGA, De Ville, Prestige, Cal 1470, Serie nr. 54789960, PIC nr. 47xx.31.01, Ref nr. DA 595.1150, Boett nr. 595.1150, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 1994.
BREITLING, Chrono-Matic, Chronometre, Cal 41 LC (ETA 2892 A2), Verk nr. 2040175, Serie nr. 2040175, Ref nr. A4136012, Boett nr. 2405 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, räknesticka, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. S1405/433A, tillverkad 2005, cert, mars 2009, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 8061823, Cal 3035, Verk nr. 0924375, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-F/555, cert, januari 1984, box.
Klockor Sector
SECTOR, herrur, 47,5 mm, Boett nr. 3253967015, stål, quartz, safirglas, analog / digital, kronograf, originallänk, viklås, instruktionsbok, cert, november 2009, box, ytterkartong.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 108595, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
Klockor Sector
SECTOR, Ocean Master, "Tachymetre", Boett nr. 3253.966.025-06138, kronograf, herrur, 45 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 06138, ca 2007.
TISSOT, (100 METERS), "Tachymeter", Boett nr. E672/772M, herrur, 40 mm, kronograf, stål, quartz, safirglas, datum, metallänk ej original, ca 2000.
UHRENFABRIK-UNION, Glashütte in Sachsen, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 3169, Boett nr. 3169, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1900.
TIMING & REPEATING WATCH CO, Genève, fickur, 46 mm, savonett, Serie nr. 56294, Boett nr. 41489, 18K guld, ankargång, minutrepeter (defekt), skadad urtavla, innerlock i 18K guld, buckor, ca 1890.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6517, Serie nr. 1877577, Cal 1161, Verk nr. 31599, Boett nr. 6517, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570F/68 B, ca 1967.