Avslutad | Moderna – Lördag 14 maj 2011
LAPPONIA, collier, silver, design BJÖRN WECKSTRÖM, "Galactic Peaks", längd 40 cm, Finland 1978, påse.
LAPPONIA, collier, 18K guld, en åttkantslipad diamant 0,02 ctv enligt gravyr infattad i platina, design BJÖRN WECKSTRÖM, "Diamond Bud", ref nr 220101, längd ca 40 cm, vikt 4,9 g, Finland 1981.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,06 ct, ca TCA/VS2, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 smaragder ca 2,19 ctv, 50 briljanter ca 0,54 ctv ca W/VS-SI, vikt 4,7 g.
Silver Vas
2 VASER, silver (925/1000), förgylld insida, höjd 12 cm, vikt 503,7 g, Karlheinz Sauer, Västerås 1988-1991.
Silver Vas
2 VASER, silver (925/1000), järn, gummi, höjd 27 cm, basdiameter 4,5 cm, mynningsdiameter 3,3 cm, vikt 1024,2 g, Karlheinz Sauer, Västerås 1999.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, R(E)/SI2, IGI-certifikat nr D2E66456, längd 45 cm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g, gravyr.
GEORG JENSEN, silver, 2 ringar, granater, rosenkvarts, design Regitze Overgaard, "Carnival", stl 17,75 mm, vikt 13,3 g, ask.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld, pärlemor, stift (kort), nr 301A, vikt 10,9 g, etui.
COLLIER, silver, längd 86 cm, vikt 20,4 g, signerad Bernd Janusch, stämplad Rosa Taikon, 1970.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,2 g.