Avslutad | Moderna – Lördag 14 maj 2011
ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljanter 0,47 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 16 cm, vikt 21,1 g.
SKÅL PÅ FOT, silver, höjd 6,8 cm, vikt 142,8 g, små bucklor, signerad Gustaf Jansson, Hallbergs, Stockholm 1957.
LAPPONIA, manchettknappar, 18K guld, gravyr, vikt 13,5 g, Finland, svensk importstämpel.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, litet kullås, hjärtberlock, säkerhetskedja, längd 19 cm, vikt 38,5 g.
ARMBAND, silver, längd 22 cm, bredd 3,5 cm, Theresia Hvorslev för Mema 1972, signerad Theresia, vikt 123,3 g, säkerhetskedja.
GEORG JENSEN, slät ring, 18K vitguld, "Centenary", design Kim Buch, stl 21+ mm, vikt 9,8 g, gravyr.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, längd 38,5 cm, krokar, skadad låsögla som ändå går att låsa, Bent K, Danmark.
ARMBAND, 18K matterat guld/vitguld, längd 20 cm, vikt 128,2 g, "Grafika" Sandberg, etui, intyg.
COLLIER, 18K vitguld, 49 briljanter ca 1,10 ctv, ca W/VS-SI, längd ca 41 cm, vikt 49,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 41 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 21,1 g.