Avslutad | Moderna – Lördag 14 maj 2011
COLLIER/ARMBAND, silver, längd ca 42/17 cm, vikt 115,7 g, signerad Robbert, Trosa 1973-74.
KEDJA/HÄNGE, kors, silver/18K guld, 4,7 x 3,3 cm, längd 57 cm, vikt 35,1 g, Bo Åhlen, Stockholm.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K matterat vitguld, "love" design Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 11,2 g, orginaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W(H)/VS1-SI2, vikt 3,6 g, stift.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,25 ct, ca W(H)/SI2, inneslutning når ytan, längd 42 cm, vikt 4,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, vikt 0,8 g, korta stift.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, "Round & signature", stl 16,5 mm, vikt 11,9 g, slitna stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,1 g, snurrebussar i plast.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,49 ctv, ca W-TCr/SI, "huggies", vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, ett nagg, stl 17,75 +, vikt 5,1 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,28 ct, ca Cr(J)/SI2, längd 40 cm, vikt 3,3 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 6,7 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter, ca 4,19 ctv, små nagg, ytsprickor, stift, plaststopp.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,5 g, gravyr.