Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 maj 2011
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor brunfärgade ca 9-10 mm, mindre odlade sötvattenspärlor ca 5 mm, lås i förgyllt silver, längd 45 cm.
COLLIER, silver, odlade barocka s.v.pärlor (färgade), rökkvarts, bergkristall, längd 125 cm.
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 4-8 mm, färgade, rökkvarts, längd 145 cm.
RING 18K guld med safir 0,15ct samt briljanter tot 0,11c ca W/TCR/VS, stl 16 1/2, vikt 3,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, engelska stämplar, spitfire-plan, vikt 9,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, drottning Victoria, engelska stämplar, vikt 13,g.
COLLIER, ARMBAND odlade sötvattenspärlor något off-round, grå/blå, ca 4-5 mm, lås i silver, längd 40 resp. 20 cm.