Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 mars 2011
CERTINA, DS, Ref nr. 115.7040.42, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, perlonband, ca 1995.
Klockor Svalan
SVALAN, Sportsman, Cal AS 1130, Boett nr. 26947, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957, metallänk ej original.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 73091, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1890.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 4163, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, löst glas, motiv, gravyr, ca 1895.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 25319, 14K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1860.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 28 mm, Cal 586, Verk nr. 2148, Boett nr. 197294, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1940.
HERRUR, 2 st, skadade, defekta. 1 Certina Labora, Cal KF324B, stål, 1 Movado, Cal 125, stål, gravyr.
HERRUR, 3 st. quartz, skadade, defekta, Longines, gulmetall, quartz, gravyr, Tissot, Tissonic, stål, quartz, Ricoh, stål, digital, quartz.
ARMBANDSUR 6st, varav 2 defekta, Nilax/Unitas, Certina, Angelus, Altus, Gewa, Terrasse.
Klockor Casio
CASIO, G-Shock, Mudman, Boett nr. 1700 AW-570, herrur, 47 mm, plast, metall, analog/digital, quartz, gummiband, originalspänne, ca 2003.
Klockor Revue Thommen
REVUE, Precision, fickur, 50 mm, Cal Unitas 6431 6445, Boett nr. Z3214A, vitmetall, ankargång, ca 1970.
LEJON, fickur, 49 mm, Cal Unitas 6497, gulmetall, ankargång, glasad innerboett, ca 1975.
OMEGA, fickur, 47,5 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 9910431, Boett nr. 10398377, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1944.
Klocktillbehör Boxar och etuier
FÖRVARINGSBOX, till fickur, plats för 8 st. fickur, 310 x 220 x 40 mm, 1960-tal.
JACOB JENSEN, Design, Boett nr. 826568, herrur, 35 mm, titan, quartz, mineralglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne, ca 2000.