Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 april 2011
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 odlade pärlor, doserade, skruv, vikt 3,4 g, etui, Guldvaruaktiebolaget.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, safirer 1,00 ctv enl gravyr, nagg, slitna fasettkanter, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder, samtliga med skador, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K guld, 6 odlade sötvattenspärlor, 5 små smaragder (1 trasig, övriga med sprickor), stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, odlade pärlor, doserade, 3-radigt, 3,5 - 7,5 mm, 14K guldlås med 3 odlade pärlor, vikt 18,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, onyx, pärlemor, föreställer kostym, vikt 10,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, schackpjäser, engelska stämplar, vikt 14,8 g.
COLLIER, jade, kulor, ca 5,5 - 12,5 mm, lås i 18K guld, längd 63 cm.