281 - 300 av 404
1...141516...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 april 2011

Klubbad för

MATSILVER, 12 st lappskedar samt sockertång vikt 185.0 g

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, krokar, vikt 2,6 g.

1 400 kr

Utrop: 800 kr

BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor, en imitaionspärla, vikt 8,2 g, buckla på en kläpp, Stockholm 1918.

Utrop: 2 100 kr

COLLIER, silver, längd 40 cm, vikt 15,2 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, ÖRHÄNGEN, silver, röda stenar, längd 19,5 cm, bredd 2,7 m, skruv, vikt 69,6 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

HÄNGE, 18K guld, droppslipad gul safir ca 1,92 ct, vikt 1,0 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld med camé, vikt 6,1 g, tillverkad 1947 i Sverige.

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, silver, dräktsmycke, tillv 1947, vikt 12,9 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

KEDJA/HÄNGE, silver och ametist, Danmark, kedjans längd 70 cm, vikt 86,6 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

HÄNGE, 18K guld, droppslipad blå safir ca 1,75 ct, vikt 0,8 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

ARMBAND, sterlingsilver, längd 18,5 cm, vikt 18,8 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

2 BROSCHER, silver, markasiter, 1 saknas, vikt 14,7 g.

Utrop: 350 kr

ARMRING, silver, omarbetad sked, mått 6 x 6,5 cm, vikt 57,8 g, B.Erlandsson 1886.

Utrop: 800 kr

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld och vitguld, safir ca 1 ct (litet nagg), 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI (2 svaga fattningar), stl 15 mm, vikt 3,6 g, (skenan är kvadratisk) små nagg på safir och diamanter.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla 8,5 mm, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS (1 nagg), vikt 4,4 g.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, 14K 2-färgat guld, blomstermotiv mot en bakrund av onyx, vikt 2,6 g, initialerna GC på baksidan.

Utrop: 450 kr

KAKSPADE, silver, rostfritt stål, längd 19,5 cm, vikt 84,7 g, Jens Sigsgaard Danmark 1949.

400 kr

Utrop: 450 kr

BRÖDSTÄLL, silver, vikt 75,8 g, Chester, England.

650 kr

Utrop: 700 kr

PEPPARKVARN, silver, stål, höjd 10 cm, vikt 144 g, stämplad G.Vivaldi.

600 kr

Utrop: 700 kr

Accessoarer Pennor

S.T DUPONT, LADY kulspetspenna. nr 5E5VL98, Laque de Chine och förgylld mässing, i orginaletui , instruktionsbok

500 kr

Utrop: 600 kr